LOCK IN THURSDAY, 18TH JULY 2019 AS THE DATE OF THE CLUB'S 94TH AGM - MORE DETAILS TO COME!

Season Results | Northern District Cricket Club
Share:
 

Season Results

Season 
Grade 
RND Dates Home Team   Away Team Venue
1 22 Sep 18 Northern District
3/288(cc) DA Lowery 100* DA Anderson 67* TR Felton 55 AG Harriott 36  
def Fairfield-Liverpool
9/186 H Sandhu 36 JA Maher 30 WA Delpechitra 28 LC Hatcher 27  CP Taylor 4/44 TR Felton 2/32 CA Soper 2/33
Mark Taylor Oval 
2 29 Sep 18
6 Oct 18
Northern District
1/8  
drew Mosman
311 L Hearne 92 SA Rodgie 60 D Dassanayake 44  NB Smith 4/51 CP Taylor 4/56
Mark Taylor Oval 
3 13 Oct 18
20 Oct 18
Campbelltown-Camden
8/147(cc) J Simmons 28 JN Burke 25  BJ Davis 4/19 NB Smith 3/35
def by Northern District
4/143 DA Lowery 35* BJ Davis 30 NR Badings 29*  
Raby Oval 1 
5 10 Nov 18 Hawkesbury
3/239 JA Clarke 117 DJ Mckay 80  DA Lowery 2/26
def Northern District
8/235(cc) JH Anderson 77 TR Felton 42 BJ Davis 25 DA Lowery 25  N Radhakrishnan 3/37 PR Lawrence 2/42 JM Wholohan 2/56
Owen Earle Oval 
6 17 Nov 18
24 Nov 18
Northern District
8/205 BJ Davis 103* NR Badings 48  L Lofts 2/41 S Copperfield 2/47 SA Abbott 2/53
def Parramatta
179 T Crittenden 46 A Talwar 45  NB Smith 2/22 DA Lowery 2/26 CP Taylor 2/33
Mark Taylor Oval 
9 12 Jan 19 Sutherland
236 C Williams 94 A Bariol 41  CJ Wright 5/39 RR Pawson 3/40
def by Northern District
5/237 BJ Davis 121* NR Badings 45 DA Anderson 45  
Glenn McGrath Oval 
10 19 Jan 19
20 Jan 19
Penrith
153 C Weir 44 B Atherton 25  TR Felton 5/22 A Singh 3/36
def Northern District
60  L Hodges 5/11 R Fletcher 2/8
and 88 BJ Davis 36  R Fletcher 5/36 R Gibson 3/14 RP Smith 2/15
Howell Oval 
11 26 Jan 19 Northern District
192 BJ Davis 37 NR Badings 27 TR Felton 25  M Alexander 5/28 R Aitken 2/37 J Aitken 2/44
def by UTS North Sydney
5/270(cc) TA Jagot 114 J Avendano 52 AJ Crosthwaite 45 JL Crosthwaite 32  CA Soper 2/38
Mark Taylor Oval 
12 2 Feb 19
3 Feb 19
St George
266 L Bartier 64 P Francis 63* J Rose 39 M Gray 30 T Engelbrecht 27  CJ Wright 4/84 NB Smith 2/56
def by Northern District
9/269 CA Soper 67* TR Felton 67 CJ Wright 31  TW Ortiz 3/43 L Bartier 2/24 T Engelbrecht 2/76
Hurstville Oval 
13 9 Feb 19
16 Feb 19
Bankstown
2/263 N Carruthers 120 D Solway 106*  
def Northern District
8/260(dec) DA Lowery 107 DA Anderson 84  BJ Taylor 4/85 MJ Waite 2/30 R Williams 2/32
Bankstown Oval 
15 9 Mar 19 Eastern Suburbs
176 J Preddey 55 HJ Dalton 50  CA Soper 4/27 BJ Davis 2/14
def by Northern District
2/115 BJ Davis 53* NR Badings 27  
Waverley Oval 
4 27 Oct 18
3 Nov 18
Northern District
256 NB Smith 63* ZT Honeybrook 29 DA Anderson 28 CP Taylor 28  HJ Manenti 3/46 BA Manenti 3/68 AD Glendenning 2/30
def by Sydney
4/260 LA Scott 99 MJ Rodgers 59 SS Eskinazi 25*  TR Felton 2/51
Mark Taylor Oval 
14 23 Feb 19
2 Mar 19
Northern District
9/190 NR Badings 98* DA Anderson 32 TR Felton 25  JT Ralston 6/34 (inc hat-trick) A Semple 3/46
drew Randwick Petersham
5/216(dec) A Sams 115* S Chhibber 59 A Semple 27*  NB Smith 2/44
Mark Taylor Oval 
7 1 Dec 18
8 Dec 18
Blacktown
147 J Gauci 57 D Kant 33 M Day 32  NB Smith 7/26 CJ Wright 2/48
and 4/151 J Gauci 76* TT Flynn-Duncombe 34  
def Northern District
112 CA Waters 40  M Day 4/22 S Irshad 4/44 G Hara 2/22
and 184 BJ Davis 56 DA Lowery 41 CA Waters 27  AH Kherkhah 3/38 S Irshad 3/51
Joe McAleer 
8 15 Dec 18
22 Dec 18
Northern District
1/9  
drew Manly-Warringah
Mark Taylor Oval 
The qualification for this report is 25 runs, 2 wickets.