"The SCA has cancelled this Saturday's day 2 of the Sydney Grade's Round Five. All PG's, and Women's matches will STILL be played on Saturday and/or Sunday - see News Item below for more details!"
NDCC: Home

Vale Phillip Hughes - Message from the President: Mike Langford!

To All Players/Coaches/Committee, Not just the cricket community but the whole of Australia has been stunned by the freak accident that took the life Read more

Day Two of Sydney Men's Grade Round Five matches cancelled!

The Sydney Cricket Association’s Committee of Management has made the decision to abandon play on day two (November 29) of all Round Five Sydney Read more

Day one tons to Jonathon Whealing and Andrew Harriott put ND’s in a good position against the Wicks!

"It was an odd day at Petersham Oval as Northern District posted an imposing total of 321 after captain Aaron Flaherty won a rare toss and elected Read more

Three wins for NSW sides at U/15 female National Championships!

The combined Cricket NSW-ACT Youth Female Selection Panel selected the following ND's players: NSW Metropolitan: Jordann Johnson ACT-NSW Country: Katelyn Read more

Harry Conway gets a run in the Cricket Australia XI against India!

Harry Conway recently represented a Cricket Australia XI against India in a warm-up match played at the Adelaide Oval on 24/25 November 2014. The CA XI Read more

HKHDCCA School Holiday Cricket Clinics – January 2015 - Registrations open!

Following the success and popularity of our junior cricket clinics since 2010, Hornsby, Ku-ring-gai & Hills District Cricket Coaches’ Association Read more

Win a car in Triforce Sports' "Club Cricket Super Raffle"!

Triforce Sports are donating a car to be raffled, a Volkswagen “Up” (value over $20k), plus a 50” TV and $500 worth of products from Read more

Brad and Nathan selected for First Test against India - Plus latest news!

Brad Haddin (vice-captain) and Nathan Lyon have both been named in the Australian Squad for the Brisbane opener against India. The full media release Read more

Blackmail Number 8 - The "Long Hot Summer" Edition!

Featuring: -- Club News: ND's on fire -- Trees in the city -- Sainsbury Shield goes down to the wire -- AOC Asian tour -- Men's match musings -- Harpo's Read more

Big Bash League - Who's on what base!

Shaping up against each other for their respective Sydney franchises in this season's Big Bash League are: SYDNEY SIXERS: Brad Haddin and Nathan Lyon Read more

Two ND's players named in Cricket NSW's women’s team for Imparja Cup!

Cricket NSW on 17th November named its men’s and women’s teams for the 2015 Imparja Cup, the National Indigenous cricket tournament that will Read more

Get behind the ND's Movember campaign - Message from Hambos!

Message from Hambos: "NDs are again supporting the Movember campaign with Dan Donaldson, Ryan Bolger and myself putting up with facial hair for the Read more

Events

Next Committee Meeting - Thursday, 18th December 2014 - Cyberspace Event
NOTICE OF MEETING Members are advised that the next meeting of the Committ...
GRADE RND HOME TEAM   AWAY TEAM Venue
Women's Seconds LTO 3
Gordon
8/102
   def by  
Northern District
5/118(cc)
Chatswood Oval 
Women's Brewers LTO 7
Universities
4/125(cc)
   def  
Northern District
7/47(cc)
David Phillips South 
Women's Firsts LTO 3
Northern District
3/173(cc)
   def  
Bankstown
3/152(cc)
Mark Taylor Oval 
Women's Thirds LTO 7
Gordon
3/234(cc)
   def  
Northern District
8/68
Forsyth Park 1 
Men's Fifths 5
Randwick Petersham
9/208
   drew  
Northern District
Kensington Oval 
Women's Firsts LTO 2
Sydney
152
   def by  
Northern District
168
Drummoyne Oval 
Women's Brewers LTO 6
Bankstown
67
   def by  
Northern District
7/168
Grahame Thomas Oval 
Women's Seconds LTO 2
Northern District
   def  
Campbelltown-Camden
Asquith Oval 
Women's Thirds LTO 6
Universities Blue
6/156(dec)
   def  
Northern District
7/53
Tempe Reserve 
Women's Brewers LTO 5
St George-Sutherland
3/146(cc)
   def  
Northern District
8/46
Harold Fraser Oval 
PG's 2
Northern District
204
   def  
Campbelltown-Camden
118
Mark Taylor Oval 
Women's Firsts LTO 1
Northern District
135
   def by  
Penrith
230
Asquith Oval 
Women's Seconds LTO 1
Northern District
8/219
   def  
Bankstown
9/74
Grahame Thomas Oval 
Women's Thirds LTO 5
Northern District
7/16(cc)
   def by  
St George-Sutherland
5/118
Mills Park 
Men's Fifths 4
Northern District
215 and 3/51(cc)
   def by  
Penrith
219 and 49
Storey Park 
RankNameRunsGradeRound
1 Jon Whealing127First Grade5
2 Greg Lewis106First Grade4
3 Andrew G Harriott100First Grade5
4 Brad J Haddin94First Grade1
5 Ben Fisher93Fifth Grade1
6 Luke Thorburn89Fifth Grade3
7 Darryl Hands84Fifth Grade1
8 Andrew G Harriott78Kingsgrove Sports Twenty20 Cup6
9 Daniel Anderson75Poidevin-Gray Shield1
10 Nerida Gregory72First Grade Twenty202
View all statistics

Follow NDCC Men on Facebook

Follow NDCC on Twitter